17 Reacties
7 maanden geleden
Wat verdrietig, veel sterkte!
Ik zou vertellen dat opa's lichaam kapot is waardoor hij er niet meer is en hij ook nooit meer gemaakt kan worden. Je kan het boekje kikker en het vogeltje nog bestellen en de komende week mogelijk lezen, hierin wordt er op dezelfde wijze over de dood gesproken.
Verder goed om na het gesprek te vragen over hoe zij denkt dat het allemaal zit en of ze er nog verder vragen over heeft.
Ik zou dingen als opa is voor altijd aan het slapen vermijden, om angst voor slapen te voorkomen.
7 maanden geleden
Heel veel sterkte. Wat ontzettend verdrietig.
Misschien kan je het boek Kikker en het vogeltje gebruiken
https://www.dbnl.org/tekst/velt008kikk01_01/velt008kikk01_01_0001.php
Daarnaast zou ik persoonlijk een aantal woorden vermijden, bijvoorbeeld niet zeggen dat opa slaapt, want dat kan bijv zorgen dat je dochtertje bang wordt als ze moet slapen. Of dat zn lichaam/hart ziek was, want dat kan angst opleveren bij ziekte...
Schiet je misschien weinig mee op, omdat het vooral is wat je niet zegt en niet wat je wel zegt...
Sterkte komende tijd.
7 maanden geleden
Wat verdrietig, gecondoleerd met het verlies! Ik sluit me aan bij sommige dingen die de rest gezegd heeft, boekjes kunnen echt helpen! Daarbij is het belangrijk dat ze begrijpt dat de dood iets definitiefs is. Hoe moeilijk ook, sommige mensen zeggen inderdaad dingen als opa is gaan slapen, maar dan wachten kinderen tot hij weer wakker wordt. Heel veel sterkte, super goed dat je zo nadenkt over hoe je het haar het beste kan vertellen!
7 maanden geleden
Wat heftig en verdrietig, gecondoleerd.
In het vertellen zou ik je dochter volgen. Dus vertellen dat opa is overleden en vragen beantwoorden op een eerlijke manier als die komen. Maar als ze her aanneemt en dan iets anders gaat doen daar ook oké mee zijn en wachten tot ze terug komt bij jou om er verder over te praten.
Kinderen hebben ook een window of tolerance, en wanneer ze daar uit gaan gaan ze iets doen om zich zelf af te leiden zoals spelen oid. Zodra ze weer terug zijn in hun window of tolerance zullen we weer vragen stelen/emotie tonen.
Dus volg deze beweging van je dochter en geef eerlijke antwoorden op haar vragen.
7 maanden geleden
Heel veel sterkte! Ik sluit me aan bij de tips die al gegeven zijn. Het woord dood slaap vermijden, boekjes gebruiken. En kijk of je ze ook kunt betrekken bij de rituelen rondom het afscheid. Mee naar de begrafenis of crematie, mee naar het condoleren en hou ze ook niet weg bij het en jullie verdriet. Sterkte en gecondoleerd ❤️
7 maanden geleden
Goedemorgen, allereerst gecondoleerd, verdrietig dat hij zo plotseling is overleden.
Het is denk ik vooral belangrijk om eerlijk te zijn (zonder dat je nou alles in detail hoeft te vertellen). Kinderen hebben meer door dan je denkt en om verdriet te besparen dingen achterhouden of anders maken kan juist averechts werken weet ik uit ervaring van een vriendin.
Mijn moeder overleed toen mijn nichtje 2,5 was. Mijn zusje heeft in de ochtend dat mijn moeder overleden was verteld dat oma dood is en naar de hemel is. Inderdaad later ook boekjes gekeken van o.a. Nijntje Begrafenisondernewmster gaf ook aan mbt bezoek van overledene dat kinderen heel goed kunnen aangeven/voelen wat ze willen. Nichtje kwam op bezoek en eerst samen met mama bij oma gekeken. We zaten er met z’n allen bij (omdat we daar altijd al veel samen zaten sinds mijn moeders ziekte) en ze vond het allemaal prima en ging op een klein stoeltje bij oma’s bed een appel eten. Ze vroeg vaak ‘oma slapen’ en dan zeiden we dat oma niet sliep. Ze is ook mee geweest naar de uitvaart en dat ging ook heel goed. Lang verhaal maar even een voorbeeld hoe het bij ons ging en waar we toen heel goed op terugkeken.
Heel veel sterkte!
7 maanden geleden
Gecondoleerd. Wij hebben dit 2 weken geleden meegemaakt.
Omdat wij het nieuws onderweg naar vakantie kregen en de kinderen meteen doorhadden dat er wat ergs aan de hand was, hebben we het duidelijk verteld, dat de vakantie niet doorgaat omdat opa dood is gegaan.
Ik kreeg de vraag; "maar waar is opa dan naartoe?"
Ik zei "naar het licht. We kunnen hem niet meer zien, maar als je wat wil zeggen tegen opa kan hij je wel horen".
"Maar dan is opa toch heel dichtbij?" "Ja", antwoordde ik. "Hij zit nu voor altijd in jouw hoofd en in je hart" (herinnering en gevoel).
"Is opa nu een ster dan? Want ..... zei dat haar opa een ster was". Ik zei: "een ster is ook licht, dus opa kan ook een ster zijn als je dat een fijn idee vindt".
Thuis hebben we om half 2 s nachts toen we weer thuis waren nog even met dochter naar de sterren gekeken en ze zwaaide naar boven en zei "dag opa".
Of ik het helemaal goed heb uitgelegd, vast niet. Maar we hoorde regelmatig achterin onderweg naar huis opa is dood.
Ik heb ook het boekje van nijntje gekocht en die een aantal keren voorgelezen aan zoon van bijna 3 omdat hij en dochter van 4 het nog niet helemaal snapte.
We hebben beide ook meegenomen naar de crematie al zijn we niet gebleven met het erin schuiven van zijn lichaam.
Mijn schoonmoeder had een hele mooie kist uitgekozen met een krans eromheen waar je bloemen in kon steken.
Daar hebben beide kinderen mee geholpen om bloemen erin te steken.
Omdat we nu ook veel naar schoonmoeder toegaan, zegt ze tegen oma: "opa woont nu in oma's hoofd en hart, net als bij mij".
7 maanden geleden
Oh wat vreselijk!
Ik ken het gevoel helaas. Heel veel sterkte en kracht de komende tijd.
In mijn ervaring zijn kinderen heel flexibel, ook in het zien van jouw verdriet. Uitleggen hoeft niet met heel veel woorden denk ik.
Wij hebben het ook benoemd zoals het is: opa is dood. Zijn hart is kapot gegaan, en dat was niet meer te repareren. Je kunt aan hem denken en naar foto’s kijken en zo vergeet je hem nooit. Mama is soms verdrietig omdat ze hem mist, maar een knuffel helpt dan vaak wel.
Het hele “waar is hij dan?” hebben we in het midden gelaten. Ze weten dat opa in de urn zit en dat hij daarin gekomen is doordat hij gecremeerd/verbrand is.
Merk dat het voor mijn kinderen zo “goed” is.
Het hoort helaas bij het leven, al is het een enorme klap als het zo onverwacht komt.
Let goed op jezelf.
7 maanden geleden
Hoi Fendy. Gecondoleerd met dit verlies en heel veel sterkte. Ongeveer een jaar geleden heb ik het zelfde meegemaakt. Ook al is ons zoontje wel jonger . Maar heb steeds tegen hem gezegd dat mam verdrietig is omdat opa een sterretje is geworden. En vertel het steeds bij zn foto dit verhaal. Misschien heb je er wat aan.😘
VRIEND
7 maanden geleden
Gecondoleerd met dit plotselinge verlies.
Kijk wat bii jullie past, waar geloof je zelf in, is opa een sterretje, in hemel of niks na de dood.
Zelf zijn wij in ons gezin van dat er na de dood niks is maar wel nog de herinneringen. Hierbij past het boekje van Woezel en pip over muisje goed. Boekjes vind ik voor heftige dingen fijn om aan kinderen te uit te leggen.
Wij hebben veel geleerd van hoe kdv hiermee omging, was heel knap nadat kindje van haar groep vas overleden. Uitgelegd dat mensen en dieren dood kunnen gaan als ze heel heel oud zijn of heel heel ziek (dus niet bij normaal ziek).
Toen jet slecht ging met mijn oma en ik zei dat ze heel heel oud was vroeg ze zelf met 3,5 haar of oma dan dood ging. Eerlijk antwoord gegeven. Zelf heb ik de vragen die ze had zoveel mogelijk beantwoord. Van 'waar is oma nu', in de kist. En in ons geval na crematie as geworden en in zee. Wat soms grappige opmerkingen oplevert 'dan wordt oma nu door de vissen opgegeten. Kan confronterend en luchtig zijn. En ze kan ook switchen van praten over dood naar weer spelen.
Sterkte, verdriet hoort er ook bij. Je hoeft je niet sterk te houden. Je dochter mag weten dat je verdrietig bent en dat dat er mag zijn.
7 maanden geleden
Reactie op Ovenkoekje
Gecondoleerd. Wij hebben dit 2 weken geleden meegemaakt.
Omdat wij het ni ...
Volgens mij heb je dit heel goed gedaan! Heel veel sterkte ook
7 maanden geleden
Lief dat je het vraagt. Ze beseft het nog niet, maar tegelijkertijd ook wel want ze heeft niet meer naar hem gevraagd terwijl ze normaal gesproken dagelijks een paar keer naar hem vroeg. Voor mij is het nog onwerkelijk, en nog volop in de regelmodus dus nog geen tijd gehad om bij het gevoel stil te staan.
7 maanden geleden
Reactie op Fendy
Lief dat je het vraagt. Ze beseft het nog niet, maar tegelijkertijd ook wel ...
Ja snap ik, er komt zoveel op je af ineens. Hopelijk kun je wat troost vinden in mooie herinneringen aan je vader.
Nogmaals heel veel sterkte voor jullie.














