18 Reacties

5 jaar geleden
Een loodschort houdt het grootste deel van de straling tegen en waarschijnlijk krijg je al amper röntgenstraling mee omdat je op afstand staat. Ik denk dat het niet zoveel kwaad kan. Kan je eventueel niet de kamer uitlopen op het moment dat er een foto gemaakt wordt? Dat gebeurt ook veel. In dit artikel staat ook wat uitleg over röntgenstraling en zwangerschap
https://www.24baby.nl/zwanger/gezondheid/rontgenonderzoek-zwanger/#:~:text=Is%20r%C3%B6ntgenstraling%20tijdens%20de%20zwangerschap,groeit%20hard%20in%20je%20buik.

5 jaar geleden
Ik werk ook op een röntgenafdeling en heb gewoon doorgewerkt. Als het goed is sta je of achter een loodscherm of met een loodschort aan.
Loodschort is minder ideaal, als je dan kunt vermijden zou ik het doen, maar alsnog zijn je belangrijkste organen en de kleine beschermd met een schort aan.
Ik heb zelfs tot aan mijn verlof nog met radioactieve stoffen gewerkt.
Heb je geen CAO waar dit in staat? Of heeft je leidinggevende geen bestand waar een leidraad in staat?

5 jaar geleden
Reactie op LCL
We hebben een loodschort en schildklierbeschermer om tijdens foto's maken m ...
Lood laat geen straling door dus ja. Zou wel even navragen wanneer de loodschorten voor het laatst gecontroleerd zijn.

5 jaar geleden
Wat is vaak? Ik heb zelf in meerdere dierenartsenpraktijken gewerkt en het was eerder enkele foto's per week dan enkele per dag. En voor kleine dieren heb je minder straling nodig om een goede foto te krijgen. In het vliegtuig naar je vakantiebestemming wordt je aan meer straling blootgesteld dan gedurende een maand in de gemiddelde gezelschapsdierenpraktijk.
Zorg ervoor dat je je dosimeter op je buik draagt, draag de gewoonlijke bescherming en probeer zo veel mogelijk afstand te houden (gestrekte armen). Probeer niet om je buik weg te draaien ofzo, want dan zit die juist niet meer achter de loodschort. Als loodschorten ouder worden ontstaan er vaak scheurtjes binnenin het lood, waardoor ze minder goed beschermen. Probeer dus de nieuwste te gebruiken.
De assistentes die zwanger wilden worden deden bij ons normaal hun werk. Als ze eenmaal zwanger waren, vertelden ze het wel redelijk snek na een positieve test, zodat er rekening mee gehouden kon worden.

5 jaar geleden
Reactie op L1nda
Wat is vaak? Ik heb zelf in meerdere dierenartsenpraktijken gewerkt en het ...
Er zijn weken van meerdere dagen en meermaals per dag en weken van vb maar 1 keer. Ik werk met paarden dus straling is wel meer dan voor gezelschapsdieren en mensen. Meestal wel minimaal 4 foto's, soms ook hele keuringen van 30 foto's.

5 jaar geleden
Reactie op L1nda
Wat is vaak? Ik heb zelf in meerdere dierenartsenpraktijken gewerkt en het ...
Dosismeter op je buik heeft niet veel zin als je een loodschort aan hebt. Juist dragen op ongeveer de hoogte van je schildklier, als je geen loodkraag draagt. Schort moet wel heel slecht zijn wil het iets van straling doorlaten. Mag toch hopen dat die oude slechte schorten niet meer gebruikt worden.

5 jaar geleden
Dosismeter op je buik heeft niet veel zin als je een loodschort aan hebt. J ...
Ik bedoel over de schort heen op buikhoogte. Onder de schort is idd nutteloos.
Helaas is het bij dierenartsen vaak wat minder goed geregeld dan in ziekenhuizen en zie je toch vaak verouderde beschermingsmaterialen...

5 jaar geleden
Reactie op LCL
Er zijn weken van meerdere dagen en meermaals per dag en weken van vb maar ...
Maar bij paarden kan je meestal wel meer afstand houden. Ik neem toch aan dat de cassette op een stok zit, niet dat jij hem in je hand houdt. Meestal kan je dan zelfs uit de stralenbundel blijven en heb je alleen te maken met strooistraling. Als je de afstand verdubbeld, krijg je nog maar een kwart van de straling, dus daar is veel winst te halen.
Wordt het paard door de eigenaar vastgehouden, of ook door een assistente? Dan zou je kunnen proberen dat jij het paard vasthoudt, dan kan je meestal het beste afstand houden.

5 jaar geleden
Reactie op L1nda
Maar bij paarden kan je meestal wel meer afstand houden. Ik neem toch aan d ...
De meeste foto's zijn helaas uit de hand dus afstand is daarin moeilijk. Onze meters dragen we op het borstzakje van de schort en ik draag in principe altijd een van de nieuwste. Paarden worden door de assistentes vastgehouden maar ik werk hier het langst dus ben meestal degene die de foto schiet.

5 jaar geleden
Reactie op L1nda
Ik bedoel over de schort heen op buikhoogte. Onder de schort is idd nuttelo ...
Op buikhoogte heeft geen zin. Die dosismeter is juist ervoor om te meten hoeveel straling er valt op de delen die niet bedekt zijn met een loodschort. Dus schildklier, hals, armen e.d. en daarom moet de dosismeter altijd op het borstzakje hangen of op halshoogte.
Het heeft geen zin om de straling te meten op buikhoogte want je buik vangt met een goed short sowieso 0,0.
En wat je dan op je schildklier en halsregio vangt meet hij dan dus niet betrouwbaar.

5 jaar geleden
Reactie op LCL
De meeste foto's zijn helaas uit de hand dus afstand is daarin moeilijk. On ...
Als jij een goed schort draagt vangt je buik helemaal niks en kan het echt geen kwaad. (Tuurlijk als je het kan vermijden altijd doen, maar als het niet kan geen zorgen)
Heb zelf in maart met 8 weken zwangerschap tijdens nachtdiensten tientallen Covid patiënten op de foto gezet met een loodschort aan, op nog geen 2 meter afstand.

5 jaar geleden
Op buikhoogte heeft geen zin. Die dosismeter is juist ervoor om te meten ho ...
Je hebt in principe helemaal gelijk. Maar het gaat TS er in dit geval om of het veilig is voor het kindje. En in een reactie zei ze dat ze een schildklierbeschermer draagt, dus hals en schildklier zijn beschermd.

5 jaar geleden
Reactie op LCL
De meeste foto's zijn helaas uit de hand dus afstand is daarin moeilijk. On ...
Ik vind het wel raar dat jullie de cassette in de hand houden. Juist omdat er bij paarden meer straling nodig is hoort met een cassettehouder op stok of een standaard waar je de cassette in kan zetten gewerkt te worden, zodat je voldoende afstand kan houden. Dat is, los van of je zwanger wil worden, iets om aan te kaarten binnen de praktijk.
Maar je zegt dat jij de foto's schiet, dus je bedient de röntgenbuis? Dan sta je dus achter het apparaat en heb je sowieso al meer afstand.

5 jaar geleden
Voor 'officieel' advies: www.vedias.nl -> downloads -> arbocatalogus zwangerschap.
Hierin worden geen extra maatregelen geadviseerd bij kinderwens.

5 jaar geleden
Reactie op L1nda
Voor 'officieel' advies: www.vedias.nl -> downloads -> arbocatalogus ...
Dankje!